Drodzy Rodzice !
Od września Wasze dzieci będą Przedszkolakami. Początek edukacji przedszkolnej to wyjątkowy czas, zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycieli.
Warto więc już od dnia dzisiejszego:
- przyzwyczajać dziecko do krótkich rozstań (pozostawiać je pod opieką dziadków, koleżanki), tak, aby rozstanie z mamą nie było pierwszym w jego życiu.
- zadbać o to, aby pociecha umiała zadawać pytania, poprosić, upomnieć się o coś, sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne,
-pozwalać dziecku samodzielnie się ubierać, jeść i korzystać z toalety.
Mamo i Tato:
- Dużo rozmawiaj z dzieckiem, aby wyrobić w nim pozytywny stosunek do przedszkola.
(opowiadaj o tym, że będą tam inne dzieci, wspólne zabawy, piosenki, tańce).
- Okazuj radość z powodu, że dziecko idzie do przedszkola, maluch doskonale potrafi rozpoznać Twoje wątpliwości i niepokoje.
- Pamiętaj o krótkim pożegnaniu. Nie powinno odbywać się ono w atmosferze pośpiechu. Powinno być czułym, lecz stanowczym gestem: uśmiech, buziak i pa -pa.
- Nie zabieraj dziecka z powrotem do domu, gdy płacze przy rozstaniu. Gdy raz ulegniesz, potem będzie jeszcze trudniej, a dziecko będzie oczekiwało, że następnym razem również łzami wymusi kolejny powrót do domu.
- Jeśli trudno jest Ci się rozstać z dzieckiem, przez pierwsze dni poproś drugiego rodzica, babcię, dziadka lub ciocię o przyprowadzanie dziecka do przedszkola.
- Stopniowo wydłużaj czas pobytu dziecka w przedszkolu. Przez pierwsze kilka dni, jeśli jest to możliwe, odbieraj dziecko wcześniej, ponieważ czas poza domem wydaje mu się dłuższy niż jest w rzeczywistości.
- Odbieraj dziecko z przedszkola o ustalonej wspólnie porze (np. po obiedzie, po podwieczorku). Zawsze dotrzymuj słowa –dzięki temu dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa.
- Nie pytaj: „Dużo płakałeś?”, „Co jadłeś?”. Zapytaj raczej: „W co się bawiłeś?”, „Jak nazywa się Twój kolega?”. Jeśli dziecko nie ma ochoty opowiadać o przedszkolu, nie zmuszaj go. Przyjdzie moment, że samo będzie miało potrzebę podzielić się swoimi wrażeniami. Skup się wtedy w rozmowie na jego nastroju, relacjach z dziećmi z grupy czy wspólnych zabawach.
- Podejmij współpracę z nauczycielem. Zasadą jej działania powinno być wzajemne zaufanie oraz wspólny kierunek działania. Zgłaszaj się do nauczyciela ze swoimi wątpliwościami czy pytaniami odnośnie funkcjonowania dziecka. Nauczyciel jest osobą, która bezpośrednio obserwuje Twoje dziecko w grupie przedszkolnej, dlatego z pewnością wspomoże radą.