• Działania innowacyjne

• „Rozwój myślenia i umiejętności matematycznych dzieci z wykorzystaniem elementów koncepcji wczesnego nauczania matematyki poprzez zabawę „W krainie liczb”

Badania naukowe, a także niezliczone sygnały z przedszkoli i szkół potwierdzają iż koncepcja „W Krainie Liczb” autorstwa Gerharda Friedricha, Violi de Galgóczy oraz Barbary Schindelhauer odpowiednio motywuje, a także pomaga najmłodszym w zbudowaniu solidnych podstaw do zrozumienia cyfr i liczb. Co więcej rozwija kluczowe kompetencje rozwojowe takie jak: mówienie, motoryka, kreatywność, muzykalność, socjalizacja, motywacja do uczenia się, wiara we własne siły, a także zdobywanie i utrwalanie ogólnej wiedzy dzieci o świecie liczb. Skoncentrowany na dziecku punkt widzenia prowadzi w koncepcji „Kraina Liczb” do pedagogiczno – dydaktycznej postawy, w której liczby funkcjonują jako żywe istoty w samodzielnie przez dzieci zbudowanym środowisku uczenia się. Przedszkolaki mogą odkrywać matematyczne cechy poprzez interakcje społeczne, a jednocześnie porządkują i przyswajają różnorodne doświadczenia i wrażenia. Co więcej badania naukowe prowadzone nad niniejszą metodą potwierdzają iż dzieci w wieku przedszkolnym poprzez wsparcie jakie otrzymują podczas pracy opartej na koncepcji „Krainy Liczb” odnoszą trwałą korzyść w późniejszych, podstawowych kompetencjach szkolnych.

„Bilateralna integracja – program szkolny”

Program bilateralnej integracji jest programem ćwiczeń ruchowych wspierających naukę i wychowanie, przeznaczonym dla dzieci w wieku 5 – 12 lat. Metoda została opracowana przez panią Sheilę Dobie OBE. Początkowo jej celem było wsparcie dzieci, nastolatków ze specyficznymi trudnościami w nauce i/lub zachowaniu.

Integracja bilateralna to współpraca i koordynacja w czasie gdy określony ruch jest wykonywany przez jedną stronę ciała niezależnie od ruchów jego drugiej strony oraz zdolność koordynacji obydwu części ciała podczas wykonywania wielu sekwencji ruchów. To koordynacja i współpraca obu stron ciała w działaniu w każdej płaszczyźnie. Trudności w obustronnej koordynacji prowadzą do problemów w nauce takich jak niezrozumienie instrukcji, problemów w różnicowaniu stron, problemów z mówieniem, czytaniem, pisaniem i pamięcią.